معرفی دوره‌ی High School MBA

(پکیج جامع آموزش کسب و کار و کارآفرینی ویژه نوجوانان)

تلاش برای اعتماد به نسل نوجوان

در مدرسه کسب‌و‌کار رهیار

 

نوجوان مدرسه کسب و کار رهیار قرار نیست تا ۱۵ سالگی صبر کند تا مجبور شود با اطلاعات محدود، رشته تحصیلی خود را انتخاب کند. بلکه در طول فرآیند آموزشی مدرسه رهیار، کارهای مختلف را امتحان می‌کند، با مشاغل به شیوه عملی آشنا می‌شود، به گروهی از همسن‌وسالان می‌پیوندد تا در کنار آن‌‌ها کسب‌وکارش را در مقیاس کوچک راه‌اندازی کند و با مفاهیم کارآفرینی و کسب‌وکار آشنا شود.

نوجوانان امروز، ساعات زیادی را در مدرسه مشغول درس خواندن هستند و پس از آن در بهترین حالت، اوقات فراغت خود را در کلاس‌هایی صرف می‌کنند که گاهی اوقات به میل خودشان انتخاب نکرده‌اند. نوجوان نمی‌داند برای فراغت خود چگونه برنامه‌ریزی کند و یادگیری کدام مهارت را در اولویت قرار دهد. حتی نوجوان ممکن است نتواند به درستی تشخیص دهد چه چیز را می‌خواهد یا چه چیز را نمی‌خواهد.

طراحان آموزشی دوره HMBA، با گنجاندن موضوعاتی مانند هدف‌گذاری، مدیریت زمان و خودشناسی، نوجوان را به این شناخت می‌رسانند که بهترین گزینه برای او چه می‌تواند باشد. از طرف دیگر رهیار برای تمامی نوجوانانی که ایده‌های ناب و خلاقانه در سر دارند ولی نمی‌دانند از کجا شروع کنند و چطور کارشان را ارائه کنند، برنامه‌های آموزشی متنوعی دارد.

در دوره ی HMBA به دنبال آن هستیم که

نوجوانان  ۱۴ تا ۱۷ ساله:

 • کاشف استعدادها و توانمندی‌های خود باشند؛
 • به خودشناسی برسند و ابعاد وجودی شخصیت خود را بهتر بشناسند؛
 • رشته تحصیلی را انتخاب کنند که بیشترین تناسب را با شخصیت آن‌ها دارد؛
 • به برنامه‌های شغلی بلندمدت فکر و برای آن برنامه‌ریزی کنند؛
 • در محیطی آموزشی و تعاملی، تجربه‌ کاری به دست بیاورند؛
 • هدف‌گذاری را یاد بگیرند و برای دستیابی به اهداف برنامه‌ریزی کنند؛
 • به‌عنوان عضو تیم، برای دستیابی به هدفی جمعی تلاش کنند؛
 • مهارت‌های جدید (مسئولیت‌پذیری، سخنوری، تفکر نقادانه، انعطاف‌پذیری، خلاقیت، مدیریت زمان و…) بیاموزند؛
 • ارزش زمان را دریابند و آن را به نحو بهینه مدیریت کنند؛
 • از اوقات فراغت خود استفاد‌ه‌ی بهینه داشته باشند؛
 • خودشان را به عنوان فردی حرفه‌ای معرفی کنند؛
 • ارزش پول را دریابند و سواد مالی و کارآفرینی کسب کنند؛
 • متکی به خود باشند و
 • مسائل ذهنی و محیطی خود را حل کنند.

میزان ساعات دوره:

طول این دوره، ۲۵۶ ساعت به مدت ۹ تا ۱۲ ماه می‌باشد که متناسب با برنامه زمانبندی تیم‌های ۸ تا ۱۰ نفره از دانش‌پذیران، دو روز در هفته در طول سال تحصیلی و سه روز در هفته در تابستان به صورت جسات دو ساعته برگزار می‌گردد.

سرفصل های دوره

 • مهارت‌‎های شغلی (آشنایی با مشاغل، طراحی بوم کسب‌وکار، مبانی و مراحل تجاری سازی (ثبت شرکت)، اصول تحلیل بازار، تولید و عملیات (کنترل پروژه)، اصول فروش و بازاریابی، آشنایی با مقدمات دیجیتال مارکتینگ، سواد مالی، مهارت های فناوری اطلاعات «IT») یکی از نیازهای مهم نوجوانان این است که با اصول کسب و کار و مهارت های مورد نیاز آن آشنا شوند تا بتوانند برای خود برنامه ریزی کنند و آنها با مهارتهای شغلی که در اینجا مطرح شده می توانند با دید روشن تری به طراحی مسیر تحصیلی و شغلی خود بپردازند.
 • مهارت‌‎های شخصیتی، رفتاری و ارتباطی (خلاقیت و ایده پردازی، هوش هیجانی ، هدف گذاری و مدیریت زمان و انضباط فردی، تفکر نقادانه ،ارتباط موثر ،مذاکره و زبان بدن و خودشناسی). نوجوانان با یادگیری این مهارتها  به سمت خودشناسی بیشتر ، افزایش هوش هیجانی ، هدف گذاری و در نتیجه هدفمند شدن ، برقراری ارتباط موثر و مذاکره برای حل اختلافها و اینکه در دنیای پر از اطلاعات امروز کدام محتوا را انتخاب کنند و در واقع به سمت توسعه فردی و اجتماعی گام برمی دارند.

۲۵۶ ساعت آموزشی به شرح زیر:

 • ۱۸۳ آموزش حضوری
 • ۵ جلسه آموزشی برای والدین
 • ۵ بازدید از مشاغل و کارخانجات مختلف
 • ۷ جلسه منتورینگ گروهی
 • کوچینگ و تسهیلگری در تمام طول دوره
 • ۹ جلسه پرسش و پاسخ نوجوانان با اساتید و منتورهای دوره
 • ۳ جلسه پرسش و پاسخ والدین با اساتید و منتورهای دوره
 • برگزاری نمایشگاه از محصولات تولیدی دانش پذیران

مخاطبین دوره:

نوجوانان ۱۴ تا ۱۷ ساله

  شیوه ی آموزش در دوره HMBA چگونه است؟

  نوجوانان در این دوره با ایده پردازی  فردی و گروهی و تسهیل گری منتورها، محصول یا خدمتی را انتخاب و شرکتی در مقیاس کوچک ایجاد می کنند و مهارت‌های مدیریتی و کسب و کار را در کنار مهارت های اجتماعی می آموزند. همچنین در تمامی مراحل از مشاوره متخصصان رهیار بهره مند می گردند.

  محل برگزاری این دوره در یک کلاس ثابت نمی‌باشد و دانش‌آموزان در محیط‌های متفاوت، آموزش می‌بینند. کلاس‌ها، بازدیدها و سایر آموزش‌ها در محیطی شاد و دوستانه و مشارکتی و به روش ایفای نقش می‌باشد که لذت ورود به دنیای کسب‌و‌کار و مفید بودن را برای نوجوان به ارمغان می‌آورد.

  چرا فرزندم باید در دوره HMBA شرکت کند؟

  با توجه به دنیای پسا کرونا و تغییر مشاغل، مسیر تحصیل و شغل نوجوانان نیز دستخوش  تغیرات زیادی شده است . برای یک نوجوان هزاره سوم اطلاعاتی که مدرسه به او می دهد ، کافی نیست  و او نیاز دارد با توجه به رشد سریع تکنولوژی، اطلاعات و مهارتهای کاربردی و مفید برای زندگی آینده خود را دریافت کند.

  همین چندسال پیش نوجوانان به اطلاعاتی درباره اینکه چگونه در دنیای ساخته شده از اطلاعات و رقابت مسیر خود را مشخص کنند و به این فکر کنند که آنها هم می توانند کسب و کاری داشته باشند، نیاز نداشتند. آنها بر اساس سیستم آموزش مدرسه در مسیر انتخاب رشته تحصیلی و بعد شغل قرار می گرفتند که گاها ممکن بود طبق علاقمندی و استعدادهای آنها نباشد . اما این روزها لزوم قرار گرفتن در مسیر صحیح تحصیل و شغل بشدت نیاز نوجوانان است. زیرا تجربه همه نسلهای گذشته نشان دهنده این بوده است که بودن در مسیر استعداد و توانمندی و از همه مهمتر داشتن مهارتهای نرم و سخت برای داشتن یک شغل ایده آل نه تنها کافی بلکه ضروری می باشد.

  سرعت فراگیری تکنولوژی ، تغییر سبک زندگی ، تغییر مشاغل و ظهور مشاغل جدید و بحرانهای مختلف اقتصادی و اجتماعی لزوم یادگیری این مهارتها را در نوجوانها بسیار بیشتر کرده است .

  طبق پژوهشهای متخصصین و نظریه پردازان حیطه نوجوانی همه نوجوانان نیاز دارند که تا ۱۷ سالگی مهارتهای مختلف را یاد بگیرند و از این سن به بعد به تجربه و درونی سازی آنها بپردازند.

  نکته حائز اهمیت برای همه والدین این است که نوجوان بعد از یادگیری این مهارتها  می تواند با چشم اندازی روشن و اهدافی متمرکزتر و با انگیزه بیشتر زندگی پیش روی خود را طراحی و در مسیر تحصیل موفق تر باشد.

  نتایج دوره HMBA به چه صورت است؟

  با انجام ارزیابی‌های دوره‌ای (قبل از شروع دوره، در حین برگزاری دوره و در پایان دوره)، پروفایل شخصیتی‌شغلی و همچنین برنامه توسعه فردی برای هر نوجوان تنظیم می‌گردد و نمودار پیشرفت مسیر شغلی برای نوجوان، مشاور و والدین قابل رصد است.

  ارائه‌ی پروفایل شخصیتی‌شغلی و برنامه توسعه فردی، ضمن ایجاد انگیزه در نوجوان،‌ خانواده را نسبت به مسیر شفاف آینده‌ی تحصیلی و شغلی  فرزند عزیزشان مطلع می‌سازد. ارائه این پروفایل، تا حد زیادی از استرس و سردرگمی نوجوان و خانواده او هنگام انتخاب رشته تحصیلی و پس از آن انتخاب مسیر شغلی کمک می‌کند.

  در این دوره همچنین یک گواهینامه معتبر از سازمان مدیریت صنعتی ارائه می‌شود.

  مدرسان دوره:

  مدرسه کسب‌و‌کار رهیار از اساتید، متخصصان و مشاوران مجرب در کادر خود بهره می‌برد.

  دستاوردهایی که دوره HMBA برای نوجوانان به همراه دارد در چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  1. علاوه بر خودشناسی و هویت‌یابی که نقش بسیار مهمی در دوران نوجوانی دارد، نوجوان با مهم‌ترین مهارت‌هایی که او را برای حضور فعال و موثر در جامعه آماده می‌کند، آشنا می‌شود.
  2. نوجوان به واسطه خودشناسی به عمل آمده و خوداکتشافی می‌تواند در انتخاب رشته تحصیلی و پس از آن هدف‌گذاری مسیر شغلی به شکل صحیح‌تری تصمیم‌گیری و اقدام کند.
  1. نوجوان پس از پایان دوره، صاحب کسب و کار و برندی خواهد شد که ثمره آموزش‌ها، کار تیمی، تلاش و مسئولیت پذیری او و همکلاسی‌هایش است. به عبارت دیگر هر گروه از نوجوانان، خدمت یا محصولی را با نام تجاری خود به مشتریان در فضای حقیقی و مجازی عرضه خواهند کرد.

  نحوه‌ی ثبت نام و ورود به مدرسه‌ی رهیار چگونه است؟

  شما می بایست فرم ثبت نام زیر را تکمیل نمایید، سپس همکاران ما در سازمان مدیریت صنعتی در اولین فرصت برای مشخص نمودن زمان مصاحبه با شما تماس خواهند گرفت.

  من علاقه مندم:

  ویدیوی مدرسه کسب و کار رهیار