دوره تحلیل رفتار کارکنان و ارتباطات اثربخش

(با مدل جهانی دیسک DISC-همراه با تحلیل case)

بقراط، بزرگترین حکیم یونانی، رفتار انسان را در ۴۰۰ سال پیش از میلاد، مشاهده و مورد بررسی قرار داد. او متوجه شد که ما انسانها در رفتارهای خود تشابهات و تفاوتهایی را نشان می دهیم. بقراط رفتار انسان را به چهار دسته صفراوی، دموی، بلغمی و سوداوی تقسیم کرده بود. به عبارت دیگر، ما انسانها همگی یکسان هستیم اما با این وجود هر کدام منحصر به فرد می باشیم. دانشمندان دیگری نیز مانند جالینوس رفتارهای انسان را به مدل های مختلفی تقسیم کرده بودند که امروزه نیز در علم پزشکی به آنها اشاره می شود. با ادامه دادن این گونه مشاهدات، اثبات شده است که رفتارهای قابل مشاهده می توانند در گروه هایی طبقه بندی شوند. این عمل باعث بوجود آمدن پدیده ای شده است که اکنون به نام زبان رفتاری «Behavioral language» آنرا می شناسیم. زبان رفتاری «Behavioral language» خود یکی از عوامل اثر گذار بر مدل DISC می باشد.

مدل DISبراساس مطالعه روان شناسی کارل یونگ «Carl Jung» و ویلیام مولتون مارستن «William Moulton Marston» به وجود آمده است. با توجه به فعالیت هایی که بیل بانستتر «Bill Bonnstetter» در جهت پیشرفت، توسعه و اعتبار بخشی مدل فوق نمود، این مدل هم اکنون در سطح جهانی به عنوان مدل رفتاری برتر در بسیاری از موقعیت ها قابل استفاده می باشد که برخی از آنها به قرار زیر است :

♦ ارتباطات                ♦ فروش        ♦ کار تیمی          ♦ روابط خانوادگی           ♦ فعالیت های ورزشی         ♦ انتخاب کار           ♦ خدمات مشتریان          ♦ بازاریابی    ♦ مدیریت زمان          ♦ روابط اجتماعی

هر فرد، از طریق دو فرآیند ذاتی (وراثت) و پرورشی (تعلیم و تربیت محیطی)، یک مدل رفتاری منحصر به فرد برای خود ایجاد می کند. مدل رفتاری شما، درگاه ارتباطی «doorway of communication» و تعاملات افراد با شما و همچنین اصول و نحوه برخورد شما با افراد دیگر می باشد. مدل رفتاری شما ترکیبی از درصدهای گوناگون کم و زیاد (highs and lows) چهار فاکتور (D(dominance) ,I(influence),S(steadiness),C(conscientious (وظیفه شناس-ثبات-نفوذ-تسلط) می باشد و تلفیق این فاکتورها است که رفتار شما را تشکیل می دهد. 

چه فرضیاتی بر مدل تحلیل رفتاری DISC وارد است؟

 1. ابزار DISدرگاهی به سوی ارتباطات بهتر می باشد. البته حیطه منحصر به فرد بودن یک شخص، گسترده تر از مدل DISمی باشد، در نتیجه، مدلهای رفتاری با «تست های شخصیتی» یکسان نیستند.
 2. هدف ازاستفاده مدل رفتاری ایجاد رابطه برنده/ برنده می باشد و هیچ وقت نمی بایست از این ابزار برای «برچسب زدن» افراد استفاده کرد.
 3. هر شخص قابلیت موفق شدن را داراست. ما همگی به طرق مختلف موفق می شویم. یک مدل رفتاری، برتری نسبت به مدل رفتاری دیگر ندارد. 
 4. طراحی مدل رفتاری شما ترکیبی از درصدهای مختلف کم و زیاد (highs and lows) چهار فاکتور D,I,S,C می باشد و ترکیب این فاکتورها است که رفتار شما را تشکیل می دهد.
 5. هر شخص توانایی و قابلیت تطابق با هر مدل رفتاری را دارا می باشد. در بعضی از مواقع این مطابقت نیاز به صرف انرژی زیادتری دارد. اینکه چقدر طول می کشد تا هر فرد تطبیق بیابد. قابلیتی منحصر بفرد و متفاوت (در هر فرد) است. تکنیک DISتمایلات طبیعی (مدل رفتاری) شما را مشخص می کند و دانش و مهارتی در اختیار شما قرار می دهد که به گونه ای آگاهانه بنا به ضروریات و موقعیت ها، خود را تطبیق دهید.

آیا DISیک ابزار برای شناخت شخصیت است؟

شخصیت افراد از لایه های مختلفی تشکیل می شود، برخی از این لایه ها عبارتند از : هوش، ارزش ها، مهارت و تجربه، آموزش و تحصیلات، رفتارها و احساسات قابل مشاهده فرد بالطبع بررسی شخصیت افراد نیازمند مهارت های بسیار فراوانی می باشد. نکته قابل اشاره در مورد ابزار DISاین است که با استفاده از این ابزار تنها مدل رفتاری قابل مشاهده افراد را می توان اندازه گرفت. بنابراین باید همواره در زمان استفاده از ابزار DISاین نکته را در نظر گرفت که مواردی که به آنها اشاره می شود در ارتباط مدل رفتاری افراد است و به حیطه شخصیت افراد وارد نمی شود.

من علاقه مندم:

آنچه در دوره تحلیل رفتار کارکنان و ارتباطات اثربخش می آموزید:

پس از اتمام این دوره شرکت کنندگان قادر خواهند بود با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شوند و راهکارهای کاربردی برای توسعه شخصی آنها ارائه می شود. آگاهی مدیران نسبت به توانایی خود و نحوه تعاملشان با پرسنل بیشتر می شود و می توانند تغییرات سازمانی را هرچه سریعتر پیش ببرند.

توانمندی خود را در تشکیل تیم های کاری بالا می برید. از تصمیم گیری آگاهانه و دقیق تری نسبت به جابجایی، توسعه و ارتقا افراد برخوردار می شوید.

پس از پایان این دوره مدیران قادر خواهند بود بسیاری از تعارضات غیر کارکردی سیستم را کاهش دهند.

با شناسایی استعداد و توانمندی کارکنان، سازمان می تواند برنامه ریزی دقیق تری برای این توانمندی‌ ها داشته باشد.

با شرکت در دوره تحلیل رفتار کارکنان و ارتباطات اثربخش، به دنبال چه اهدافی هستید؟

 • فراگیر می بایست بعد از این دوره مدل رفتاری خویش را شناخته و توضیح دهد.
 •  فراگیر می بایست بعد از این دوره مدل رفتاری دیگران را شناخته و توضیح دهد.
 • فراگیر می بایست بعد از این دوره بتواند مدل ارتباطی خود را با مدل های
  ارتباطی دیگران تطبیق دهد.
 • فراگیر می بایست بعد از این دوره، ارتباط موثر با سایرین برقرار نماید.

انجام تست دیسک به صورت اینترنتی (شناسه دیسک در اختیار مخاطبین قرار می گیرد و فراگیران تست را استفاده می نمایند، حداقل سه روز قبل از دوره می بایست اینکار انجام شود).

برخی از سر فصلهای دوره تحلیل رفتار کارکنان و ارتباطات اثربخش:

 • شبکه سازی در سازمان به صورت حرفه ای و بهره مندی از مزایای این شبکه سازی
 • برنامه ریزی برای ساختن تیم های حرفه ای مذاکره
 • ارائه دیدگاهی نوین برای ارزیابی عملکرد مدیران و کارکنان
 • شناخت هر الگوی رفتاری و اصطلاحا تیپ شخصیتی برای برنامه ریزی آگاهانه جهت انگیزش کارکنان
 • بهبود ارتباطات حرفه ای مدیران با کارکنان
 • شناسایی ریسک رفتاری مدیران و کارکنان
 • شناسایی مدل DISC و دانستن کاربرد این ابزار
 • شناسایی ابعاد DISC و ویژگی های هر بعد
 • آشنایی با نقاط قوت و ضعف هر الگو
 • درک نقاط قوت و ضعف الگوی خود
 • استفاده مفاهیم و اصول DISC 
 • کنترل رفتارهای نامناسب خود و توجه به رفتارهای دیگران
 • تشخیص الگوی رفتاری دیگران و ارائه عکس العمل مناسب
 • مدیریت زبان بدن خود را در ارتباطات
 • نشان دادن آگاهی نسبت به تاثیر رفتارهای نامناسب خود

در دوره تحلیل رفتار کارکنان و ارتباطات اثربخش چه نتایجی حاصل خواهد شد؟

این دوره  آموزشی دید جدیدی به مخاطبین دوره خواهد داد و در این دوره با رفتارهای فردی در افراد مختلف که در برقراری ارتباطات اثربخش کلید موفقیت است، آشنا خواهید شد.

با ابزار جهانی DISC، مدیران و کارشناسان بهتر می توانند تیم خود را مدیریت کنند و موجب اثربخشی و بهبود کارکرد تیم خود شوند و نتیجه آن می تواند هماهنگی و برنامه ریزی دقیق برای پروژه ها با زمان مشخص باشد.

مخاطبین دوره تحلیل رفتار کارکنان و ارتباطات اثربخش در سازمان مدیریت صنعتی چه کسانی هستند؟

♦ مشاوران کسب و کار           ♦ مدیران       ♦ سرپرستان و کارشناسان سازمان         ♦ صاحبان مشاغل             ♦ فعالین حوزه کسب و کار     ♦ شرکت های دانش بنیان و… 

گواهینامه

در پایان دوره به شرکت‌کنندگان گواهینامه پایان دوره از سوی سازمان مدیریت صنعتی نمایندگی اصفهان اعطاء خواهد شد.

معرفی مدرس دوره: 

مدرس دوره جناب آقای دکتر مهرداد حسینی

برخی از فعالیت های ایشان:

 • دکتری روانشناسی
 • مدرس منتخب دوره های مدیریت عمومی، مهارت های ارتباطی، بهداشت روان در محیط کار، رابطه کار- خانواده، انگیزش در محیط کار انجمن پزشکان و پرستاران در دوره های ضمن خدمت و مدیریت درمان پزشکی استان اصفهان
 • مدرس دوره های تربیت فرزند، ارتباط با نوجوان، آگاهی از روانشناسی رشد، خانواده موفق، روایط
  زناشویی مثبت برای والدین و نوجوانان در مدارس شهر اصفهان و شهرستان های استان
 • مدرس دوره های مدیریت عمومی، مهارت های ارتباطی، بهداشت روان در محیط کار، روانشناسی
  خلاقیت (در محیط کار) در صنایع کوچک استان اصفهان
 • مدرس دوره های مسئولیت پذیری اجتماعی، روانشناسی صنعتی و سازمانی، فرسودگی شغلی،
  مدیریت استرس، مهارت های ارتباطی، اصول سرپرستی، بهداشت روان در محیط کار و ارزش های
  سازمانی برای شرکت فولاد خوزستان
 • مدرس دوره های روانشناسی صنعتی و سازمانی، مهارتهای ارتباطی، مدیریت استرس، اصول
  سرپرستی، شناخت خویشتن، کارگروهی و کارتیمی برای شرکت پتروشیمی بندر امام
 • مدرس دوره های بهداشت روان، مدیریت استرس، روانشناسی صنعتی و سازمانی و مهارت های
  ارتباطی در شرکت ذوب آهن

زمان و میزان ساعت دوره

طول ساعت این دوره به مدت ۸ ساعت (۲ جلسه ۴ ساعتی) آموزش کاربردی می باشد و زمان برگزاری دوره پنجشنبه ها از ساعت ۹:۰۰ الی ۱۳:۰۰ می باشد.

معرفی مسئول دوره به همراه اطلاعات تماس

شماره‌های تماس : ۸-۶۶۳۷۲۰۶-۰۳۱ و ۱۴-۳۶۶۲۰۶۱۲-۰۳۱ و ۳۶۶۳۵۲۶۳

برای کسب اطلاعات بیشتر عدد ۸ را به شماره ۰۹۰۳۱۵۶۷۹۳۳ ارسال فرمایید.

من علاقه مندم: