دوره آموزشی ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد، مسئولیتی که بر عهده شماست.

زمانی‌که در نقش مدیر (کارفرما) یا مدیر منابع انسانی ظاهر می‌شوید، ارزیابی عملکرد به عهده شماست. شما نمی‌توانید بدون وجود شاخص و استاندارد به ارزیابی عملکرد بپردازید و در گام اول باید استانداردهای شغلی را تعریف کنید. سیستم‌های تشویقی و تنبیهی در سازمان شما بر اساس ارزیابی عملکرد انجام خواهد شد. با کمک ارزیابی عملکرد است که می‌توانید درباره ارتقای شغلی کارکنان خود تصمیم بگیرید و نیازهای آموزشی آن‌ها را تعیین کنید.

در ادامه به شما خواهیم گفت چرا به ارزیابی عملکرد نیاز دارید.

چرا به ارزیابی عملکرد نیاز دارید؟

اگر به شما گفته شود با ارزیابی عملکرد، تکلیف خیلی از موضوعات در سازمان شما روشن می‌شود حتما از استقرار سیستم ارزیابی عملکرد استقبال خواهید کرد. شایستگی‌ها، ویژگی‌ها، ظرفیت، مهارت و پتانسیل‌های بالقوه کارکنان بر اساس ارزیابی عملکرد مشخص خواهد شد، پاداش‌ها بر مبنای نتایج ارزیابی عملکرد تخصیص می‌یابد و انگیزه پیشرفت کارکنان را تقویت خواهد کرد.

کمتر کارفرمایی پیدا می‌شود که با آگاه شدن از مزایای ارزیابی عملکرد از کنار آن به راحتی عبور کند. در ادامه چند دلیل محکم گفته خواهد شد که چرا به ارزیابی عملکرد نیاز دارید.

۵ دلیل در اهمیت انجام ارزیابی عملکرد

اگر پستی مدیریتی دارید، باید بدانید که ارزیابی منظم عملکرد کارکنان می‌تواند تأثیر چشمگیری بر کارکنان و اهداف فراگیر شرکت داشته باشد. پنج دلیل زیر بیان می‌کند که چرا ارزیابی ‌های عملکرد دوره‌ای کارکنان از چنین تأثیر گسترده‌ای برخوردار است:

۱ـ بهبود عملکرد کلی

یکی از بارزترین مزایای ارزیابی ‌های منظم، ایجاد شدن فرصتی برای بهبود عملکرد کلی در محیط کار است. زمان گذاشتن برای تحلیل عملکرد کارکنان ظرف یک سال گذشته یا هر بازۀ زمانی دیگری که برای بررسی در نظر دارید، فرصت فوق‌العاده‌ای برای یافتن حوزه هایی است که نیازمند توجه  بیشتراست.

در مقام یک مدیر می‌توانید به کارکنانتان کمک کنید تا معیارهایی را برای قضاوت دربارۀ پیشرفتشان ایجاد کنند و ضرب‌الاجل‌هایی را برای بهبود عملکردخود تعیین کنند. اگر مشکل جدی در عملکرد یکی از کارکنان وجود داشته باشد، لازم است استخدامش را به صورت مشروط درآورده شود تا بهبود واضحی در عملکردش دیده شود. از سوی دیگر استفاده از نتایج ارزیابی عملکرد در ارایه پاداش های مالی  دلگرمی بیشتری به کارکنان می‌دهد و سرعت بیشتری به فرایند ها می‌بخشد.

۲ـ افزایش مشارکت کارکنان

ارزیابی‌ عملکرد فقط برای مدیران مفید نیست، بلکه می‌تواند راهگشای کارکنان نیز باشد. یکی از مزایای شاخص ارزیابی عملکرد دوره‌ای این است که بازخورد منظم، مشارکت را افزایش می‌دهد و این امر به نوبۀ خود برای شرکتتان سودمند خواهد بود. براساس گزارش یکی از نویسندگان فوربز، کوین کروس نتایج ۲۸ پژوهش حکایت از آن دارد که بین مشارکت کارکنان از یک‌ سو و کیفیت، فروش، خدمات، نگهداشت، ایمنی، سود، و بازده کل ذی‌نفعان از سوی دیگر هم‌بستگی مثبتی وجود دارد. چنانچه عملکرد کارکنان را در دوره‌های زمانی مشخص بررسی کنید، آنان بهتر متوجه سهم جایگاه خود در دستیابی به اهداف شرکت خواهند شد و احتمالاً در آینده بیشتر برای تحقق اهداف شرکت سعی خواهند کرد.

۳ـ شناسایی فرصت‌های ترفیع

وقتی پستی خالی در سازمان دارید، ممکن است متقاضی ایده‌آل درست مقابل چشمتان باشد. از طریق ارزیابی منظم عملکرد کارکنان مطمئن می‌شوید که از نقاط قوت و ضعف یک‌یک کارکنان به خوبی اطلاع دارید و می‌دانید برای تصدی در پست‌های خاص کسب و کارتان از چه قابلیت‌هایی برخورداراند. به‌ این‌ ترتیب بهتر می‌توانید دربارۀ این موضوع تصمیم بگیرید که آیا لازم است بی‎ برای اطلاع‌رسانی به متقاضیان خارجی معطلی آگهی استخدام بدهید یا آن که بهتر است به یکی از کارکنان فعلی شرکتتان ترفیع بدهید.

براساس پژوهش منتشر شده در انتشارات SAGE، عملکرد نیروهایی که از خارج شرکت استخدام می‌شوند، در دو سال نخست خدمتشان در بررسی‌های عملکرد دوره‌ای بسیار پایین‌تر از کارکنان داخلی‌ای است که پس از ترفیع در پست مشابه به خدمتشان ادامه داده‌اند. به‌علاوه نرخ ترک خدمت نیروهای استخدام شده از خارج

شرکت بالاتر است و آنان دستمزد بیشتری می‌گیرند که ۱۸ تا ۲۰ درصد هزینۀ بیشتر را به کارفرمایان تحمیل می‌کند.

یکی از مزایای ارزیابی عملکرد شناسایی کاندیداهای بالقوه برای ارتقا در پست های کارشناسی  مدیریتی است . که نیاز به استخدام را از بین می برد . نتایج پژوهشی که هیثر بوشی و سارا جین گلین در مرکز پیشرفت امریکا انجام دادند،هزینۀ مربوط به جایگزینی نیرو در پست مدیریتی، با توجه به میزان آموزش بالایی که این گروه از کارکنان نیاز دارند، سرسام‌آور و معادل ۲۱۳% دستمزد سالانه است.

بنابراین می‌توان نتیجه گرفت، کارکنانی که از داخل شرکت ترفیع می‌گیرند، در مقایسه با کارکنانی که از خارج شرکت استخدام می‌شوند، عملکرد بهتر و هزینۀ کمتر دارند و احتمال این که شرکت را ترک کنند، پایین‌تر است.

۴ـ شناسایی نیازهای آموزشی

کارکنان جدید احتمالاً دوره‌های آموزشی را در بدو استخدامشان می‌گذرانند، اما یادگیری در محیط کار پس از فقط در بدو استخدام نخواهد بود. کارکنان احتمالاً به راهنمایی و آموزش تکمیلی در مراحل مختلف خدمتشان در شرکت نیاز خواهند داشت.

اگر چند تن از کارکنان در حوزۀ یکسانی مشکل داشته باشند، احتمالاً ایراد از شیوۀ عملکرد آنها نیست و ممکن است سیستم مناسبی در کار نباشد که راه و چاه را به آنان یاد بدهد. هرچند احتمال دارد خود کارکنان به موضوعاتی که در آنها به آموزش تکمیلی نیاز دارند، اشاره کنند، یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای آن که اطمینان حاصل کنید آشناسازی گروه‌تان به خوبی انجام شده است،ارزیابی عملکرد دوره‌ای است. این فرایند کمک می‌کند تا حوزه‌هایی را کشف کنید که نیروهای جدیدالاستخدام در آنها به آموزش بیشتر نیاز دارند یا لازم است دانش و مهارت کارکنان باتجربه دربارۀ آن موضوعات به‌روزرسانی شود.

۵ـ تقویت روابط و وفاداری

اگر در پستی فعالیت دارید که گروهی از کارکنان تحت نظرتان فعالیت می‌کنند، احتمالاً مشغله‌های بسیاری دارید که اجازه نمی‌دهد به طور مرتب با کارکنانتان رابطه داشته باشید. چنانچه عملکرد کارکنان را حداقل سالی یک بار بررسی کنید، با برنامه و قصد قبلی زمانی را به گفتگوی عمیق با هر یک از اعضای گروه‌تان اختصاص می‌دهید؛ این گفتگوها فرصتی بی‌نظیر برای تقویت رابطه‌تان با هر یک از کارکنان است. می‌توانید از عملکرد شایستۀ کارکنان تقدیر کنید، به سخت‌ کوشیشان پاداش بدهید و به شکایت‌ها، پرسش‌ها یا نگرانی‌های‌شان گوش بدهید.

تقویت رابطه با کارکنان علاوه بر آن که اثر مثبتی بر روحیۀ کارکنان دارد، می‌تواند به واسطۀ افزایش نرخ نگهداشت کارکنان موجب بالا رفتن سود خالص نیز بشود. کریستن لورون، معاون ارشد شرکت لی هچت هریسون که در زمینۀ پرورش و انتقال استعدادها  فعالیت دارد، در گفتگو با نشریۀ فورچون بیان داشت که: «کارکنان می‌خواهند بدانند عملکردشان در چه زمینه‌ای خوب است و در کدام حوزه‌ها می‌توانند عملکردشان را بهبود دهند. گفتگوهای شغلی برای مشارکت و نگهداشت کارکنان حیاتی است.»   

ارزیابی عملکرد فرصت مغتنمی است تا علاوه بر صحبت کردن دربارۀ عملکرد کارکنان از آنان بپرسید که چرا از موقعیت کنونی‌شان راضی یا ناراضی هستند. باز کردن باب گفتگوهای آزادانه و صمیمانه روش مناسبی برای تقویت رابطه با کارکنان و کسب بینشی ارزشمند دربارۀ راهکارهای افزایش نگهداشت کارکنان است.

ارزیابی عملکرد، کاری نیست که یکبار برای همیشه انجام شود بلکه باید به طور منظم آن را انجام دهید تا از نتایج آن منتفع شوید.

من علاقه مندم:

چه سر فصل هایی در دوره آموزشی ارزیابی عملکرد کارکنان تدریس می شود؟

 

سر فصل های دوره

سازمان و مدیریت

مدیریت منابع انسانی

    نظام های مدیریت منابع انسانی

تعریف ارزیابی عملکرد و تاریخچه آن

تفاوت ارزیابی و مدیریت عملکرد

کاربردهای ارزیابی عملکرد

عوامل موثر بر سیستم ارزیابی

طرق ارزیابی عملکرد

سیستم های بازخورد درجه ای در ارزیابی

رفتار عملکردی در ارزیابی عملکرد

رفتارشهروندی سازمانی

رفتار ضد شهروندی سازمانی

مشکلات و خطاهای ارزیابی عملکرد

روشهای مختلف ارزیابی عملکرد

نظام آراستگی محیط کار در ارزیابی عملکرد

مسیر پیشرفت شغلی در ارزیابی عملکرد

ارزابی عملکرد بر اساس KPI ها

MBO

OKR

طراحی فرم ها، دستورالعمل و روش اجرایی

با شرکت در دوره آموزشی ارزیابی عملکرد کارکنان چه نتایجی برای شما حاصل خواهد شد؟

 •  در این دوره علاوه بر آشنایی با کاربردهای ارزیابی عملکرد، با راه های مختلف برای انجام  ارزیابی عملکرد به صورت کاربردی آشنا خواهید شد.
 •  عواملی را که بر سیستم ارزیابی عملکرد تاثیر کی گذارند را شناسایی نموده و با تاثیرات هر یک آشنا خواهید شد.
 • در سیستم ارزیابی عملکرد با مشکلات و خطاهایی مواجه می شوید که در این دوره با آن ها آشنا شده و راه های رفع آن را فرا خواهید گرفت.
 • با توجه به شرایط حاکم بر سازمان ها و شر کت ها ، از روش های مختلفی برای انجام این کار می توان استفاده نمود، این روش ها را با شما در میان خواهیم گذاشت.
 • یکی از مهم ترین دستاوردهای ارزیابی عملکرد طراحی و ترسیم مسیر رشد و پیشرفت شغلی کارکنان است، در این دوره کاربرد نظام ارزیابی عملکرد در سازمان ها را برای چگونگی طراحی مسیر پیشرفت شغلی بیان می کنیم.
 • شاخص های ارزیابی عملکرد که از مهم ترین موارد در انجام ارزیابی هستند، را بین کرده و با آن ها آشنا خواهید شد.

مخاطبین دوره آموزشی ارزیابی عملکرد کارکنان در سازمان مدیریت صنعتی اصفهان چه کسانی هستند؟

 

 • کارشناسان اداری و منابع انسانی

 • مدیران منابع انسانی

 • متخصصان حوزه مدیریت منابع انسانی
 • کارشناسان و مدیران امور اداری

 • مدیران عامل و ارشد شرکت‌های خصوصی
 • علاقمندان و پژوهشگران مباحث ارزیابی و مدیریت عملکرد

گواهینامه

در پایان دوره به شرکت‌کنندگانی که ساعات حضور آنها در جلسات دوره ۸۵ درصد و یا بیشتر از کل ساعات دوره باشد، گواهینامه پایان دوره از سوی سازمان مدیریت صنعتی اصفهان اعطاء خواهد شد. بدیهی است در غیر اینصورت گواهینامه صادر نخواهد شد.

معرفی مدرس دوره: 

مدرس این دوره آموزشی جناب آقای دکتر رضا ابراهیم زاده می باشند.

 برخی از سوابق ایشان:

 • ۱۶ سال سابقه تدریس، تحقیق و مشاوره در امور مدیریت و بازاریابی و صادرات و مدیریت استراتژی
 • مشارکت در طراحی سرفصلهای دوره های جهاد دانشگاهی در معاونت مهارتهای پیشرفته سازمان فنی و حرفه ای کشور و همکاری با سازمان جهانی کار در این زمینه
 • تدریس مدیریت منابع انسانی پیشرفته، نظریه های سازمان و مدیریت، مبانی سازمان و مدیریت و …

کتاب هایی که در حوزه ارزیابی عملکرد به شما پیشنهاد می شود:

کتاب «ارزیابی عملکرد؛ آشنایی با زیر و بم ارزشیابی کارکنان»؛ مترجم صالح سپهری فر

در این کتاب :

در کتاب ارزیابی عملکرد؛ آشنایی با زیر و بم ارزشیابی کارکنان، با اصول ارزشیابی عملکرد که شامل بخش‌های گوناگونی نظیر بررسی عملکرد و مستندسازی ارزشیابی تا گفتگو در مورد این مسئله با فرد، ثبت نحوه‌ی پیشرفت کار و نیز پیگیری است، آشنا می شوید. 

به عنوان یک مدیر، هر سال باید عملکرد زیردستان خود را ارزیابی کرده و اگر این کار را به درستی انجام دهید، روحیه کار تیمی و عملکرد شغلی کارکنان بهبود خواهد یافت و بدون تردید همه‌ی این‌ها تأثیری مثبت بر عملکرد سازمانتان خواهد گذاشت. شیوه‌های مطرح‌شده در کتاب ارزیابی عملکرد (Performance Reviews Prepare For The Meeting)، علاوه بر اینکه به شما کمک می‌کند تا بهتر با فرد زیردست خود در مورد عملکردش گفتگو کنید، در پیشبرد روند ارزشیابی عملکرد (به شکلی روان و بدون چالش) یاریتان خواهد کرد.

کتاب «کتاب ارزیابی عملکرد کارکنان»؛ مؤلفان: شیرین یداللهی، اباصلت خراسانی

در این کتاب :

در کتاب «کتاب ارزیابی عملکرد کارکنان»، درک خواهیم کرد که ارزشیابی، به عنوان یک فعل، از ابتدای خلقت بشر و در ذات و کردار اغلب موجودات زنده، به نوعی حضور داشته و اساسا مبنای رفتارهای قطری و اکتسابی بشر بوده است. ادیان الهی عموما معیار و شاخص های رفتاری و کرداری به انسانها عرضه کرده، در ازای تبعیت از آنها پاداش های معین و در صورت استنکاف نیز مجازات های معینی را بشارت داده اند. نظام ارزیابی عملکرد، یکی از مهمترین و پایه ای ترین زیر نظام های منابع انسانی محسوب می شود، بدیهی است که ارزیابی عملکرد کارکنان فرایندی بسیار مهم و از حساس ترین مسائلی است که مسئولان سازمانها با آن روبه رو هستند؛ سازمان ها، برای حفظ بقای خود و پیشرفت در دنیای رقابتی، به بهبود مستمر عملکرد خود نیاز دارند. منابع انسانی سرمایه های بنیادی سازمان ها و منشاء هر گونه تحول و نوآوری در آنها تلقی می شوند.

کتاب «تکنیک های کاربردی مدیریت برتر: هدایت موثر جلسه ی ارزیابی عملکرد کارکنان»؛ نویسنده: بریژیت سیوان

در این کتاب:

در کتاب «تکنیک های کاربردی مدیریت برتر: هدایت موثر جلسه ی ارزیابی عملکرد کارکنان»، می خوانیم که نقش سازمان مدیریت INSEP ایجاد سرپلی بین دوحالت مدیران است. با استناد به تجارب کسب شده مدیران، موضوعات روز مدیریتی را در قالب‌های مختلف از جمله سمینارهای چند ساعته تا یکروزه ارائه می‌دهد تا مدیران با آخرین دستاوردهای علم مدیریت آشنا شوند و با بکارگیری این روش‌ها تأثیر زیادی در پیشرفت کار خود داشته باشند. از سوی دیگر، مدیران، با اتخاذ روش‌های جدید، می‌توانند نقش مهمی در گسترش قابلیت شرکت خود در رقابت و برتر بودن را ایفا کنند. برای تسهیل کار، سازمان مدیریت INSEP همچنین کتاب‌های جیبی را در موضوعات مختلف تدوین کرده است. این کتاب‌ها مطالب پایه نیستند، بلکه با استفاده از تجارب مدیران و عطف به دانش تئوریک آن‌ها، عناصری از تجارب مدیران را جمع‌بندی نموده و در قالب موضوعات خاص مطرح می‌کنند، از جمله کارکردن در محیط چند فرهنگی، تفویض مسئولیت و پرورش کارکنان مسئول، مدیریت فراقسمتی یا مدیریت غیر‌مستقیم و…

کتاب «ارزیابی عملکرد کارکنان»؛   نویسنده: دانشگاه کسب و کار هاروارد    مترجم: مسعود سلطانی

در این کتاب:

در زمانه‌ای که رقابت و تغییرات سریع شدت گرفته است، سازمان‌ها ناگزیرند پیوسته به بهبود عملکردشان بیندیشند. چیزی که اندازه گرفته نشود، امکان مدیریت ندارد. چگونه مدیران بدون پایش تغییرات شاخص‌های کلیدی عملکرد متوجه شوند که شرکت در شرایطی است که می تواند ارزش بیشتری به سهام‌داران بدهد؟ این کتاب توضیح می دهد سنجش عملکرد چگونه کار می کند، چگونه رویکردی نظام‌مند به آن داشته باشیم و چگونه از اشتباه‌های رایج در این حوزه بپرهیزیم.

زمان و میزان ساعت دوره

طول ساعت این دوره به مدت ۱۶ ساعت آموزش کاربردی می باشد و شروع دوره در تیرماه از ساعت ۰۸:۳۰ الی ۱۷:۰۰ به صورت ۱۶ ساعت حضوری برگزار می گردد.

معرفی مدیر دپارتمان آموزش به همراه اطلاعات تماس

شماره‌های تماس : ۸-۶۶۳۷۲۰۶-۰۳۱ و ۱۴-۳۶۶۲۰۶۱۲-۰۳۱ و ۳۶۶۳۵۲۶۳ (داخلی ۲۰)

برای کسب اطلاعات بیشتر عدد ۲۰ را به شماره ۰۹۰۳۱۵۶۷۹۳۳ ارسال فرمایید.

من علاقه مندم:

WeCreativez WhatsApp Support
شماره تماس: 36620612 از ساعت 9 الی17 پاسخگوییم.
معمولا کمتر از چند دقیقه جواب داده خواهد شد.